Moderní technologie se staly nedílnou součástí našeho života a postupně dochází k snižování průměrného věku, v němž rodiče kupují svým ratolestem jejich první mobilní telefon, tablet nebo tzv. chytré hodinky, nahrazující zcela funkci mobilního telefonu. V českých médiích byly před pěti lety zveřejněny výsledky průzkumů vedené vysokými školami ve spolupráci s mobilními operátory, v nichž bylo uvedeno, že čtvrtina dětí dostane svůj vlastní mobilní telefon nebo tablet mnohem dříve, než zahájí školní docházku. Ať k tomu již dochází potřebou zodpovědných rodičů mít přehled, kde se potomek nachází nebo snahou poskytnout dítěti zařízení pro zábavu či socializační prostředek pro začlenění do kolektivu vrstevníků atp., vzhledem k věku nejmladších spotřebitelů je nutno podrobně prozkoumat přínosy i negativní vlastnosti těchto zařízení.

Uveřejňujeme překlad článku z internetového časopisu Collective Evolution, ve kterém se vyjímečně nezmiňují zdravotní účinky bezdrátových technologií na dětský organismus.

Stručně

  • Fakta: Nová studie, nedávno zveřejněná německými vědci z Heidelbergské univerzity, ukazuje rozdíly ve struktuře mozku u lidí se „závislostí na chytrém telefonu“ ve srovnání s lidmi bez závislosti.

  • K zamyšlení: Je vaše dítě neustále na svém chytrém telefonu? Je závislé?

Děti, které dnes přicházejí na svět, se rodí do “moře technologie”, s nímž jejich rodiče nikdy nevyrůstali. Ve výsledku tedy doopravdy nevíme, jaké dlouhodobé následky by tyto technologie mohly mít na tyto generace, jak budou stárnout. Nicméně předběžný výzkum již ukazuje významné důvody k obavám a jeden z nejnovějších příkladů pochází ze studie zveřejněné v žurnálu Addictive Behaviors prostřednictvím německých vědců. Výzkumníci zkoumali 48 účastníků prostřednictvím zobrazovací metody magnetické rezonance, přičemž 22 z nich mělo závislost na smartphonu (SmartPhone Addiction – SPA) a 26 z nich bylo bez závislosti.

Hlavní bylo zjištění, že jedinci se SPA vykazovali „významné sníženíobjemu šedé hmoty v oblasti známé jako insula a v určitých oblastech spánkové kůry (temporal cortex) ve srovnání s jedinci bez závislostí na chytrém telefonu, označenými jako “kontrolní”. Za druhé, aktivita pravé přední cingulární kůry mozkové (anterior cingulate cortex – ACC)  byla „významně nižší“ u jedinců se SPA ve srovnání s kontrolními jedinci. Zatřetí, vědci našli spojitost mezi hodnotami v inventáři závislosti na smartphonu (SPAI), objemem šedé kůry mozkové, a také údaji získanými zobrazovací metodou ALFF (amplituda nízkofrekvenčních fluktuací) na předním cingulačním kortexu.

Autoři napsali:

Tato studie poskytuje první důkazy o běžných nervových podpůrných mechanismech návykového chování u jedinců disponujících závislostí na chytrém telefonu. Tato studie zcela určitě potřebuje zopakovat, stejně jako rozšířit výzkum na větší skupinu osob, včetně hodnocení v rámci dlouhodobějšího časového období, ekologického momentálního hodnocení a zobrazování prostřednictvím task-based funkční magnetické rezonance. Tato studie však zároveň poskytuje důležité údaje a předběžné důkazy, které naznačují rozdíly v nervových procesech v souvislosti s používáním smartphonů, zejména s ohledem na síť význačnosti. Vzhledem k rozsáhlému užívání a rostoucí oblíbenosti chytrých telefonů předložená studie zpochybňuje předpoklady týkající se neškodnosti chytrých telefonů, přinejmenším u jednotlivců, u kterých může být zvýšené riziko rozvoje návykového chování.

Mělo by se zabývat tím, že jsou zde skutečné strukturální změny v mozku, které korelují s užíváním chytrých telefonů u jedinců, jenž mají závislost oproti mozkům těch, kteří ji nemají.

Úbytek šedé kůry mozkové - Užívání chytrého telefonu může způsobovat změny ve struktuře mozku a závislost

Vztah mezi SPAI, GMV, ALFF - Užívání chytrého telefonu může působit změny ve struktuře mozku a závislost

Studie pojednává o tom, s čím je každá oblast mozku spojena s ohledem na chování, inteligenci atd..
V Číně se například teenageři stávají závislými na elektronických displejích. Ať už je to jejich mobilní telefon, počítač nebo videoherní konzole, mnoho mladých lidí tráví bezpočet hodin u svých displejů, aniž by se obtěžovali jíst nebo spát, někdy dokonce odmítají svoji potřebu použít koupelnu.

Podle zprávy z blogu uveřejněné časopisem New York Times „mnoho z nich začalo skutečný svět vidět jako falešný“. (zdroj)

Tento fenomén je v Číně ve skutečnosti považován za klinickou poruchu. V důsledku toho došlo ke zřízení řady rehabilitačních center, kde jsou mladí lidé závislí na obrazovkách úplně izolováni od veškerých médií. Ačkoli je úspěch těchto léčebných center stále neznámý, vykresluje temný obraz technologického věku, ve kterém žijeme, a zdá se, že to pro naši budoucnost nevypadá příliš růžově.

Studie v Číně ukazují, že lidé, jenž tráví více než 6 hodin na internetu kvůli něčemu jinému než pro práci nebo studium, se pravděpodobně stanou závislými. Níže je upoutávka na dokumentární film „Web Junkies” (“Weboví feťáci”), který vrhá světlo na tuto znepokojující stránku moderního života:

Toto se neodehrává pouze v Číně, tento jev je možné pozorovat po celém světě:

„I když závislost na internetu v USA dosud není považovaná za klinickou diagnózu, není pochyb o tom, že mladí Američané jsou “připojeni” a “odladěni od živých činností” na mnohem více hodin denně, než odborníci považují za zdravé pro normální vývoj. A začíná to brzy, často již u preverbálních batolat, kterým rodiče předávají svoje mobilní telefony a tablety, aby je zabavili, namísto toho, aby batolata objevovala svět kolem sebe a interagovala se svými pečovateli.“ (zdroj)

Jak pokračujeme vpřed, tento druh závislosti a chování se stává znepokojivějším. Síla, kterou některé nadnárodní společnosti disponují, spolu s jejich chytrými marketingovými taktikami – v podstatě, když vytvářejí jakýkoli produkt nebo myšlenku, které si zvolí s cílem, aby působily na lidskou mysl jako žádoucí – je znepokojivá. Před několika lety zjistila Americká akademie pediatrie, že děti v průměrném věku 8–10 let tráví téměř osm hodin denně u různých druhů médií a starší děti / teenageři u nich tráví ještě více času, až 11 hodin. (zdroj)

Studie provedená Massachusettským centrem pro snížení agrese, v níž bylo zahrnuto přes 20 000 dětí / dospívajících mezi 3. a 12. třídou, dospěla k závěru, že přibližně 20% studentů 3. třídy již vlastní mobilní telefon. Čísla od tohoto bodu neustále narůstala přibližně na 25% ve 4. třídě, 39% v 5. třídě a 83% na střední škole. Celou studii si můžete přečíst zde .

Holčička používá mobilní telefon
U všech těchto elektronických přístrojů je důležité uvědomovat si dopad elektromagnetického záření, které vydávají a jeho zdokumentovaných škod. Chcete-li se o problematice EMF dozvědět více, prosím, prozkoumejte naše další články. Skvělé místo pro zahájení bádání mohou být pro čtenáře zdatného na anglický jazyk rovněž stránky Environmental Health Trust.

Co si ze studie odnést?

Jsme v počátečních fázích toho, co by se mohlo stát velkým problémem. Teprve uvidíme, jak generace dětí s chytrými telefony dosáhne dospělosti, a proto nemůžeme plně měřit možné důsledky, ale znovu, řada studií, jako je tato již ukázala velký důvod k obavám a vyvrátila tím myšlenku, že chytré telefony jsou zcela neškodné.

Otázka na závěr: “Využíváme náš technologický rozvoj správnými způsoby?”

 

Byl pro Vás příspěvek zajímavý?

Prosím, klikněte na hvězdičku pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím nehodnoceno! Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí 🙂

Když jste náš příspěvek považovali za zajimavý...

Prosím, sledujte nás na sociálních médiích!

Vaše hodnocení nás vede k zamyšlení: Co bychom mohli zlepšit?

Prosím, pomozte nám vylepšit tento příspěvek!

Jak můžeme vylepšit tento příspěvek? Budeme rádi za podnětné připomínky a uvedení kontaktního emailu, abychom se Vám mohli ozvat.