Přináším vám překlad článku od kolegů z týmu organizace Phonegate vydaného 9.května.

Zatímco jihokorejská epidemiologická studie nedávno dávala do souvislost mezi výskyt nádorů mozku a používání mobilních telefonů, mnoho žalobců v několika oblastech světa, včetně stovky v USA, požaduje, aby justice uznala odpovědnost výrobců za nádory mozku, které postihly je nebo jejich příbuzné. Jestliže odvolací soud v Turíně vydal v listopadu 2022 rozhodnutí ve prospěch oběti trpící akustickým neuromem (nezhoubným nádorem), rozsudek vydaný 21. dubna 2023 ve Spojených státech zamítl část nároků vůči výrobci chytrých telefonů Motorola.

Americkou nadnárodní společnost žaluje rodina Franka Aarona Walkera, který na konci prosince 2020 zemřel na rakovinu mozku poté, co od roku 1995 používal telefony této značky. Žalobci proto tvrdí, že výrobce před spotřebiteli zatajil informace o škodlivosti záření vyzařovaného jeho přístroji, které by navíc nesplňovaly normy specifické míry absorpce (SAR) stanovené Federální komisí pro komunikace (FCC).

S každým zdravotním skandálem si justice vyžádá čas na reakci.

Federální soudce James D. Cain Jr. z Louisiany ve svém rozhodnutí konstatoval, že většina žalob podaných rodinou Franka Aarona Walkera byla založena na “obecných útocích” na certifikace FCC a “údajných manipulacích” s výsledky testů prováděných výrobci mobilních telefonů. Definitivně tak zamítl obvinění z nedostatečného varování, občanského spiknutí a nekalých obchodních praktik.

Soudce rovněž uvedl, že pro úspěch v dalších žalobách budou muset žalobci prokázat, jakým způsobem společnost Motorola způsobila vadné zpracování, které vedlo k tomu, že jedno nebo více jejích zařízení vysílalo vlny překračující hodnoty stanovené FCC. Zdravotní skandál Phonegate není výjimkou z pravidla: jako vždy si soudy dávají na čas, aby uznaly odpovědnost a nedostatky výrobců.

Zásadní význam uchovávání důkazů

Soud na obvinění reagoval také těmito slovy:

“Ze stížnosti není jasné, jak stěžovatelé dospěli k přesvědčení, že dotyčné telefony překračují normu SAR, ani zda tyto telefony vůbec vlastnili.”

Tyto poznámky ilustrují zásadní význam při ochraně předmětů a dokumentů, které mohou představovat důkazní prvky v očích spravedlnosti: staré telefony, oznámení, záznamy operátorů… V rámci naší nevládní organizace jsou selhání výrobců, zejména překračování SAR, dobře zdokumentována. Připomeňme, že vyšetřování z roku 2019, vedené novinářem a nositelem Pulitzerovy ceny Samem Roem a zveřejněné v deníku Chicago Tribune, odhalilo, že výsledky testování emisí několika mobilních telefonů – testování prováděné v laboratoři akreditované FCC a za podobných podmínek – značně překračovaly zákonem povolené limity. Toto šetření potvrdilo stovky případů překročení SAR, na které naše organizace Phonegate upozornila při kontrolních měřeních SAR prováděných Národní agenturou pro frekvence (ANFR) od roku 2012.

Soudce zamítl výpovědi znalců

V jiném nedávném případu, známém jako Murray v. Motorola a týkajícím se třinácti obětí, Nejvyšší soud okresu Washington D.C. usoudil, že svědectví některých odborníků (Igor Belyaev, Michael Kundi, Abraham Liboff, Wilhelm Mosgöller, Dimitris Panagopoulos a Laura Plunkett) ve prospěch žalobců nebylo přípustné v tom smyslu, že neprokázalo příčinnou souvislost mezi onemocněním a používáním mobilních telefonů. Soudce Irving zároveň povolil vstup dvou znalců z oboru, Meira Stampfera a Johna Laterry. Tento soudce, který ve svých začátcích pracoval pro společnost MCI Telecommunications (z níž se v roce 2006 stala společnost Verizon), nepovažoval však za nutné odstoupit.

Na toto prohlášení reagovala Ellen Marksová, ředitelka Kalifornské asociace pro mozkové nádory:

“Velmi si vážím práce doktora Araziho, dalších kolegů z Phonegate, Sama Roea a právníků, kteří nyní žalují společnost Apple ve Spojených státech, protože jejich práce prokázala, že mnoho prodávaných telefonů nesplňuje povolené limity expozice. Jako žalobkyně v případech Murray vs. Motorola jsem velmi zklamaná rozhodnutím soudce Irvinga, který nepřipustil znalecké posudky žalobců. Jeho rozhodnutí prosazuje nesprávnou domněnku, že mobilní telefony jsou bezpečné, a uvádí veřejnost v omyl. Vznik mnoha druhů rakoviny trvá desítky let – to by mohla být katastrofa pro veřejné zdraví. Telekom používá příručku tabákových výrobků, ale je to mnohem horší. Nechci, aby další rodiny trpěly jako ta moje a mnoho jiných.”

Počet právních kroků se zvýší

Ve Spojených státech, stejně jako v Evropě nebo Kanadě, přibývá žalob proti výrobcům mobilních telefonů. Americký Nejvyšší soud musí také brzy rozhodnout o hromadné žalobě týkající se excesů SAR u iPhonu značky Apple. A specializovaný web Microwave News v nedávném přehledném článku uvádí, že ve Spojených státech na rozsudek stále čeká 67 podobných případů.

Pro Dr. Marca Araziho, autora knihy Phonegate, který vydal její anglickou verzi, aby zvýšil povědomí o tomto problému veřejného zdraví v Severní Americe:

Dnes se ve Spojených státech, stejně jako v jiných zemích, množí žaloby obětí, které se chtějí domáhat spravedlnosti. Jejich právníkům poskytujeme nejaktuálnější údaje o tomto průmyslovém a zdravotním skandálu. V letech 2017 a 2018 jsme se v USA setkali také s advokátní kanceláří Lundy & Lundy, která zastupuje rodinu Franka Aarona Walkera. Pokud se tedy lidé s nádory, příbuzní obětí nebo jejich právníci chtějí na nás obrátit, naše sdružení je jim plně k dispozici.

Zdroj: Tým Phonegate

Byl pro Vás příspěvek zajímavý?

Prosím, klikněte na hvězdičku pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nehodnoceno! Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí 🙂

Když jste náš příspěvek považovali za zajimavý...

Prosím, sledujte nás na sociálních médiích!

Vaše hodnocení nás vede k zamyšlení: Co bychom mohli zlepšit?

Prosím, pomozte nám vylepšit tento příspěvek!

Jak můžeme vylepšit tento příspěvek? Budeme rádi za podnětné připomínky a uvedení kontaktního emailu, abychom se Vám mohli ozvat.