Organizace Children’s Health Defense (CHD) v úterý (4.4.2023) vyzvala Federální komisi pro komunikace (FCC), aby „přestala otálet“ a splnila soudem nařízený mandát a vysvětlila, jak agentura určila, že její současné pokyny dostatečně chrání lidi a životní prostředí před škodlivými účinky expozice radiofrekvenčnímu záření (RF).

Odvolací soud USA pro obvod D.C. vydal tento mandát 13. srpna 2021, když rozhodl, že FCC nezohlednila důkazy o nepříznivých zdravotních účincích bezdrátových technologií, které se netýkají rakoviny, když agentura určila, že její zdravotní a bezpečnostní pokyny z roku 1996 týkající se bezdrátových technologií dostatečně chrání veřejné zdraví.

Rozhodnutí vyplynulo z historického vítězství CHD v případu napadajícím rozhodnutí FCC nepřezkoumat pokyny z roku 1996.

FCC nepodnikla žádné kroky k naplnění rozhodnutí soudu, což CHD přimělo k hrozbě dalších právních kroků.

Scott McCollough, hlavní právník v historickém případu CHD a autor petice, uvedl, že CHD předložila petici – spíše než žádost – protože petice „je něco, na co musí reagovat“, podle správního práva.

V petici společnosti CHD se uvádí:

„Komise už nesmí v této věci nadále zahálet… Jakákoli další nečinnost bude v rozporu s rozsudkem a mandátem a vystaví Komisi dalšímu soudnímu řízení a, v konečném důsledku, mandátnímu příkazu, který bude ukládat povinnost jednat.“

Ve svém rozhodnutí z roku 2021 soud uvedl, že agentura se musí zabývat také dopady RF záření na životní prostředí a „dopadem RF záření na děti, zdravotními důsledky dlouhodobé expozice RF záření, všudypřítomností bezdrátových zařízení a dalším technologickým vývojem, k němuž došlo od poslední aktualizace pokynů Komise“

McCollough, právník zabývající se telekomunikacemi a správním právem, řekl portálu The Defender:

„FCC musí získat všechny důkazy a vědecké poznatky týkající se biologických účinků RF záření a v dobré víře se jimi zabývat.

„Agentura musí uznat, že její současné pokyny je třeba změnit tak, aby odrážely realitu.“

„FCC nemůže v rámci své odpovědnosti tyto vědecké poznatky nadále ignorovat“

Petice CHD je posledním právním krokem v probíhající bitvě, která vyplývá z rozhodnutí FCC z roku 2019 neaktualizovat své pokyny pro expozici RF záření z roku 1996 a ukončit právní vyšetřovací proces zaměřený na zkoumání vědeckých důkazů o nepříznivých biologických účincích radiofrekvenčního záření.

FCC trvala na tom, že další zkoumání vědeckých důkazů není nutné a že její pokyny z roku 1996 pro expozici RF záření – nebo emisím – jsou dostatečné pro ochranu veřejnosti před poškozením.

„Nejlepší dostupné vědecké důkazy, včetně našeho zvážení stanovisek poskytnutých odbornými federálními zdravotnickými agenturami USA, podporují zachování stávajících limitů pro expozici RF záření,“

uvedla agentura v listopadu 2019.

V reakci na to CHD a další žadatelé, včetně organizace Environmental Health Trust, zažalovali FCC a předložili 11 000 stran důkazů o škodlivosti 5G a bezdrátových technologií, které podle nich FCC při vydání svého rozhodnutí z roku 2019 ignorovala.

Odvolací soud USA se v roce 2021 postavil na stranu CHD a označil rozhodnutí FCC z roku 2019 za „svévolné a rozmarné“, protože nijak nezohlednilo důkazy o nepříznivých zdravotních účincích bezdrátových technologií, které se netýkají rakoviny.

Soud dále uvedl, že FCC vůbec nereagovala na přibližně 200 zaznamenaných připomínek osob, které zažily onemocnění nebo zranění v důsledku nemoci z elektromagnetického záření.

Kromě toho soud uvedl, že

„FCC zcela ignorovala, a ani nereagovala, na připomínky týkající se dopadu RF záření na životní prostředí… Záznam obsahuje zásadní důkazy o potenciálním poškozování životního prostředí.“

Od rozhodnutí FCC z roku 2019 uplynuly již tři roky a více než tři měsíce, zdůrazňovala petice CHD.

„Během této doby bylo zveřejněno ještě více vědeckých důkazů, které poskytují ještě více důkazů o škodlivé biologické odezvě na vystavení RF záření při emisních směrnicích FCC a pod nimi,“ uvádí se v petici.

Organizace Environmental Health Trust „usilovně“ nahrávala všechny nedávné vědecké studie do spisu FCC, „takže FCC si je plně vědoma tohoto vývoje“, píše se v petici.

„Komise nemůže v rámci své odpovědnosti tyto vědecké poznatky nadále ignorovat,“

bylo uvedeno v textu.

FCC musí „najít lepší rovnováhu“

Podle petice se FCC musí zabývat dopadem radiofrekvenčního záření na životní prostředí nejen proto, aby splnila soudní příkaz z roku 2021 – ale také proto, aby dodržela blížící se termín vydaný Radou pro environmentální rovnost (CEQ), federální agenturou odpovědnou za vypracování prováděcích postupů Národního zákona o ochraně životního prostředí (NEPA).

V roce 2020 CEQ vydala soubor revizí svých pravidel ochrany životního prostředí, které vyžadují, aby FCC konzultovala s CEQ dopady radiofrekvenčního záření na životní prostředí a poskytla veřejnosti možnost přezkumu a připomínek do 14. září 2023, uvádí se v petici.

„Emisní pravidla FCC [o RF záření] se vždy týkala výhradně expozice lidí,“ uvedl McCollough. „Neřeší limity pro expozici ptáků, včel, stromů atd.“

Dodal:

„Ale pravidla CEQ – která musí aktualizovat tak, aby odpovídala – jasně říkají, že postupy NEPA se týkají především dopadu na celé životní prostředí lidí, nejen na samotného člověka.“

„Takže aby vyhověli mandátu CEQ, musí [úředníci FCC] aktualizovat svá pravidla pro emise, aby zohledňovala dopad na lidské i nelidské aspekty lidského prostředí… a věda nám říká, že RF škodí nejen lidem, ale také volně žijícím živočichům, stromům a zejména opylovačům.“

McCollough připustil, že pro FCC bude velkým úkolem věnovat se vědeckým důkazům o biologických dopadech RF záření na člověka a životní prostředí.

Úkolem FCC je efektivně dohlížet na rádiové spektrum jako na veřejný zdroj pro poskytování komunikací – ale má také mandát v oblasti bezpečnosti lidí, řekl. Otázkou je, „jak hodlají dosáhnout rovnováhy mezi těmito dvěma prioritami?“

NEPA také vyžaduje, aby FCC zhodnotila dopad na životní prostředí, takže i to Komisi zásadně omezuje, poznamenal McCollough.

„Nežádáme je [úředníky FCC], aby vypnuli všechna radiofrekvenční zařízení,“ řekl McCollough. „Žádáme je, aby našli rovnováhu, kdy je možné stále poskytovat rozumné komunikační služby – ale aby lidé nebyli nemocní a nezničili životní prostředí, nezabili všechny opylovače.“

„Musí najít lepší rovnováhu,“ dodal.

Autorka článku Suzanne Burdick. Původně zveřejněno na stránkách The Defender, 5.4.2023.

 

Český překlad pro Children’s Health Defense Europe a EMFSmog.cz – kamil bartošák.

 

Byl pro Vás příspěvek zajímavý?

Prosím, klikněte na hvězdičku pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nehodnoceno! Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí 🙂

Když jste náš příspěvek považovali za zajimavý...

Prosím, sledujte nás na sociálních médiích!

Vaše hodnocení nás vede k zamyšlení: Co bychom mohli zlepšit?

Prosím, pomozte nám vylepšit tento příspěvek!

Jak můžeme vylepšit tento příspěvek? Budeme rádi za podnětné připomínky a uvedení kontaktního emailu, abychom se Vám mohli ozvat.